Zatrzymujemy się i wracamy do życia, do naturalności, do wolności, którą jesteśmy.
ŻYWIMY SIĘ NATURALNIE
———————————————————————————————————————
TYM, CO POTRAFIMY SAMI WYTWORZYĆ
Tworzymy kooperatywy żywieniowe oparte na produkcji własnej, zdrowej żywności w domowym zaciszu, wymianie barterowej i wspólnym czynieniu dobra (pomoc w ogrodzie i przy zwierzętach, tworzenie przetworów, soków z naturalnych produktów) uzupełnioną prawnymi narzędziami uwolnienia od poczuć, emocji i przekonań.
KOOPERATYWY.ZYCIA.PL
Czym jest kooperatywa żywieniowa?
To przede wszystkim społeczność ludzi otwartych na zmianę swojego życia i poznanie nowych istot, których wolą jest zdrowo i naturalnie się odżywiać oraz wracać do czucia siebie i budowania lokalnej, sąsiedzkiej relacji, opartej na wymianie, wprowadzeniu lokalnej waluty i wzajemnej pomocy, bez pośredników i sztucznie narzuconych nam uwikłań, zniewoleń i ograniczeń.
Kto może dołączyć do kooperatywy?
Każdy, kogo wolą jest czynić, każdy, kto ma w pieczy swój ogród, ogródek działkowy, zajmuje się naturalnym rolnictwem, opieką nad szczęśliwymi i wolnymi zwierzętami (kurami, kozami, pszczołami itp.), każdy, kto sam wytwarza swoją żywność (piecze chleb, robi soki, sery, dżemy, kisi ogórki), każdy, kto lubi gotować lub posiada swój punkt/stoisko ze zdrową żywnością czy kawałek wolnej przestrzeni do przechowywania produktów, każdy, kto podróżuje i mógłby rozwozić paczki z żywnością.
Jak to działa?
Lokalnie (np. w obrębie powiatu) znajdujemy jedno miejsce do przechowywania produktów (tzw. DARownia), w którym odbywa się wymiana – każdy może coś przywieźć i coś zabrać w określonych godzinach lub po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunem takiego miejsca. Na początku działania kooperatywy może być to np. raz na kilka dni. Wymiana, tak jak czujesz, oparta na barterze, czyli towar za towar, wspomagana gotówką i/lub czuciowalutą – Darami – waluta.zycia.pl Korzystamy, na tyle ile to możliwe z opakowań wielokrotnego użytku, które przywozimy sami. Na każdą DARownię można wybrać też jednego Dobrodarza, który przygotowuje pakunki (DAR-MASZE) z tego, co trafiło do DARowni, które będzie można rozwozić po domach lub przesyłać dalej do istot, które czujemy, że ich wolą byłoby współdarzyć w ten sposób. Poza tym spotykamy się na wspólne przygotowywanie produktów, czy nawet obiadów lub pomoc w ogrodzie. Forma działania jest otwarta w zależności od możliwości i chęci, do podumania dla każdego, jak można rozwinąć własną kooperatywę.
Co jeśli nic sam nie produkuje?
To najlepiej zacznij 😉 ale możesz też dostarczyć do DARowni coś, co się przyda do dalszego przetwórstwa, a co się nie psuje np. sól, mąka, miód, olej itd. Dzięki kooperatywie możesz nawet zupełnie przestać ponosić koszty na produkty marketowe, tym samym wspierając gospodarzy, którzy pomagają Ziemi darzyć dla nas oraz małe lokalne punkty sprzedaży, czyli rodzimą przedsiębiorczość, odciągając ludzi od żywieniowych grup przestępczych (marketów, franczyzn).
Jak dołączyć?
Bez zapisów, deklaracji i rejestrów, legalnie w Narodzie. Odezwij się na rada@zycia.pl